Şimşek, Erkan ile ilgili iddialardan çok daha önce haberdardı iddiası: ‘Ortaya çıkınca hamlesini yaptı ve sahip çıkmadı

Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, 14-28 Mayıs seçimleri sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’na getirilen Hafize Gaye Erkan‘ın görevden ayrılığını köşesine taşıdı. Bozkurt, “İddialar ortaya çıkınca hamlesini yaptı ve sahip çıkmadı. Seçim sonuna kadar görevde kalmasına da ‘istikrar için seçimden sonra görevden ayrılacak Merkez Bankası Başkanı zaafiyet yaratır’ diyerek karşı çıktı” diye yazdı.

Kulislerde Gaye Erkan’ın yüksek kiralar nedeniyle İstanbul’da ev bulamadığını anlattığı, “Apartman görevlimiz olan Sadık Abi’ye de çoğu zaman fiyatları soruyorum. Onu sorguya çekiyorum. Ben ‘indi’ diyorum. O ‘inmedi’ diyor. Sürekli ‘Fiyatlar inmedi, istersen git şu soğanın fiyatına bir bak’ diyor” gibi ifadelere yer verdiği söyleşisinin ardından rahatsızlığın arttığı, babası Erol Erkan‘ın gayri resmi yönetici gibi davrandığı ve Büşra Bozkurt adlı bir çalışanı işten çıkardığı iddiasının ardından ise iplerin kopma noktasına geldiği konuşuluyordu.

Yaşananlara değindiği yazısında “Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanlığı’ndan istifa etti. Bakan Şimşek’in ekonomi yönetimindeki en önemli kozuydu. Ama ilk hayal kırıklığını da Şimşek onda yaşadı” ifadesini kullanan Bozkurt, şöyle devam etti:
“Ortaya çıkan iddialardan çok önceden haberdardı. Erkan’ın muhtelif açıklamalarda da Bakan olarak kendisinin önüne geçmesinden hiç hoşlanmamıştı. İddialar ortaya çıkınca hamlesini yaptı ve sahip çıkmadı. Seçim sonuna kadar görevde kalmasına da ‘istikrar için seçimden sonra görevden ayrılacak Merkez Bankası Başkanı zaafiyet yaratır’ diyerek karşı çıktı.

Erkan’ın yerine, yardımcısı Fatih Karahan atandı. Bakan Şimşek açıklamasında vurgulu bir biçimde benim tercihim dedi. Ama mesele, ‘gerçekten onun tercihi mi? Onun tercihi ise kaçıncı tercihi?’ sorularının yanıtıdır aslında.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x