ABD mahkemesinden kritik karar: Yapay zekâ yaptıysa telif yok

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) mahkeme yapay zekâ ile ilgili kritik bir karar vererek, “Yapay zekâ ile üretilen sanat eserlerinin telif hakkı olamaz” dedi.

Hızla büyüyen yapay zekâ alanı, yeni fikri mülkiyet sorunlarını gündeme getirdi. Bir yandan yapay zekâile yapılan eserler “sanat” sayılabilir mi tartışması sürerken, ABD mahkemesinden kritik bir karar geldi.

ABD mahkemesi yapay zekâ ile üretilen eserlerin telif hakkı noktasında önemli bir karar vermiş oldu.

Washington D.C.’deki bir ABD mahkemesinde alınan kararda, yalnızca insan kaynaklı eserlerin telif hakkı alabileceği vurgulandı.

Reuters’ın haberine göre karar, Telif Hakları Ofisi’nin bilgisayar bilimcisi Stephen Thaler’ın yapay zekâ sistemi DABUS adına yaptığı başvuru sonrası verildi.

Bu kararla, Thaler’in DABUS tarafından yaratıldığını söylediği buluşları kapsayan ABD patentleri için yapılan telif başvuruları reddedildi.

Karar temyize gidecek

NTV’de yer alan habere göre, Thaler, DABUS tarafından üretilen patentler için Birleşik Krallık, Güney Afrika, Avustralya ve Suudi Arabistan dahil olmak üzere diğer ülkelerde de başvuruda bulunurken sınırlı başarı elde etti.

Thaler’ın avukatı Ryan Abbott Pazartesi günü yaptığı açıklamada, karara katılmadıklarını ve temyize gideceklerini söyledi.

Telif Hakları Ofisi ise yaptığı açıklamada “mahkemenin doğru sonuca ulaştığına inandığını” söyledi.

İlk ret değil

Telif Hakları Ofisi, daha önce de bir sanatçının Midjourney adlı yapay zekâ sistemi aracılığıyla ürettiği görüntülere ilişkin telif hakkı talebini reddetmişti.

2018 yılında da Thaler, yapay zekâ sistemi tarafından insan katkısı olmadan yaratılan “Cennete Yeni Bir Giriş” adlı görsel sanat eserinin telifi konusunda olumsuz yanıt almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x